strona główna

c t r l + n oraz PL studio to dwie marki skupione na zagadnieniach związanych
z architekturą i designem. W swojej pracy skupiamy się na wydobyciu charakteru miejsca, przedmiotu w każdym projekcie koncepcyjnym i jego realizacji. Tworzymy inspirujące, ciekawe i niebanalne projekty. Naszą pracę wyróżnia duża dbałość
o detal i spójność projektów. Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie łącząc pracę architektów, projektantów branżowych a także fachowców z różnych dziedzin.

Patryk Żurawski

architekt IARP

+48 603 175 739

plz@plstudio.com.pl

ul. Wiejska 18/9a, 00-490 Warszawa

Agnieszka Łańko

architekt

+48 668 381 171

agnieszka.lanko@gmail.com

ul. Wiejska 18/9a, 00-490 Warszawa

strona główna

+48 603 175 739
ul. Wiejska 18/9A
00-490 Warszawa

Wystawa Główna Muzeum Warszawy

Rynek Starego Miasta, Warszawa

Projekt sal ekspozycyjnych Wystawy Głównej Muzeum Warszawy „Rzeczy Warszawskie” zakłada stworzenie miejsca, gdzie łączy się historia i sztuka. Projektowana przestrzeń ma być dostosowana do współczesnego odbiorcy, dla którego prezentowane eksponaty nabiorą nowego znaczenia.

Osiem połączonych ze sobą kamienic będących siedzibą Muzeum Warszawy jest bardzo charakterystyczną przestrzenią dla wystawy głównej. Ekspozycja ma stanowić nowy, dodany element historycznych wnętrz, ma współgrać, a nie konkurować z istniejącą tkanką.

Organizując przestrzeń wystawy głównej zastosowano klasyczne, ascetyczne rozwiązania o współczesnej formie. Zaproponowano użycie szlachetnych materiałów takich jak stal w dwóch kolorach: czarnym i białym, drewno dębowe czy bezbarwne antyrefleksyjne szkło.

http://muzeumwarszawy.pl/wystawa-glowna-rzeczy-warszawskie/zespol-wystawy-glownej-rzeczy-warszawskie/

http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,z-kamera-w-skarbcu-warszawy,233043.html

#rzeczywarszawskie

Projektanci:

Agnieszka Łańko
Patryk Żurawski
Michał Sokołowski

Współpraca:
Karol Bień
Bartosz Łysikowski
Aleksandra Matyas
Marcin Skubiszewski
Marcin Węgrzynek
Janusz Steczkowski
Michał Jędroszkowiak
Marcin Bieńka
Małgorzata Zych
Jakub Sobczyk

   

Kościół rzymsko-katolicki na osiedlu Nowe Żerniki

Wrocławiu, Nowe Żerniki

Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna kościoła rzymsko-katolickiego na osiedlu Europejskiej Stolicy Kultury Nowe Żerniki we Wrocławiu zakłada połączenie Architektury i Sztuki, ze szczególnym zwróceniem uwagi na proces liturgii i charakter przestrzeni sakralnej.

Proponowana koncepcja zakłada dwie bryły w układzie geometrycznym opartym na kwadratach. Zostały oddalone od siebie w dwóch osiach. Celowym zamiarem było przesunięcie układu z osi całego założenia osiedla. Zależało nam, aby projektowane założenie współgrało z otaczającymi terenami zielonymi, było ich równoważną częścią zamiast epatować swoją funkcją i dominować formą.

Sam budynek kościoła jak i zagospodarowanie działki ma stać się przyjazną, dostępną przestrzenią dla mieszkańców osiedla. Ma być częścią poprzedzającej go strefy kultury i okalającej strefy edukacji. Istotne przestrzenie „pomiędzy” tworzą pola ze zróżnicowaną zielenią wysoką i niską, współgrającą z zaproponowaną nawierzchnią. Mała architektura została zaprojektowana w postaci prostych monolitycznych siedzisk i smukłych słupów, które mogą pełnić rolę oświetlenia zewnętrznego.

 

Konkurs: 2016

Projektanci:

Agnieszka Łańko
Patryk Żurawski
Michał Sokołowski
Bartosz Łysikowski
Jakub Sobczyk

   

Przebudowa domu jednorodzinnego

Michałowice, Polska

Projekt rozbudowy budynku jednorodzinnego pośród zabudowy jednorodzinnej. W ramach zastanej istniejącej bryły zaprojektowana została dodatkowa kondygnacja w poddaszu wraz z nową klatką schodową, która ze względów na obowiązującą linię zabudowy musiała zawrzeć się w obrysie istniejącego budynku.

Przebudowany dom stał się widocznym elementem głównej alei Michałowic.

W budowie.

Projektanci:

Agnieszka Łańko
Patryk Żurawski

Hotel PURE-SAND

Ostrowo

Głównym założeniem projektowym było stworzenie nieprzerysowanej bryły, która nie zdominowałaby okolicy. Chęć zaprojektowania architektury wpisującej się w nadmorski krajobraz Ostrowa oraz zaostrzenia Planu Miejscowego skłoniły nas do stworzenia dwóch brył sprzężonych ze sobą ukrytą częścią podziemną. Archetypiczna forma domu była inspiracją dla architektury budynku.

Części naziemne zawierają hol wejściowy z recepcją, restaurację oraz pokoje hotelowe. W części podziemnej zaprojektowano strefę SPA, basen i bar oraz parking podziemny. Funkcje podziemne zostały zorganizowane wokół atrium, którego główną funkcją jest doświetlenie stref rekreacji- jest również przyjemną, intymną przestrzenią dla gości.

Projektanci:

Agnieszka Łańko
Patryk Żurawski
Przemo Konopka
Michał Sokołowski

współpraca:
Luiza Anyszka
Bartek Łysikowski

 

 

   

Wnętrza domu jednorodzinnego

Babice

Aranżacja wnętrz domu jednorodzinnego trzyosobowej rodziny z psem. Przy zachowaniu spójności, każde z wnętrz zostało zaaranżowane według potrzeb młodego Inwestora. Stonowane, naturalne materiały salonu z kuchnią zostały przełamane jasnozielonymi krzesłami jadalni. Głównym elementem intymnej, ciemnej łazienki jest ściana z mchu, wprowadzająca egzotyczny klimat do wnętrza. W pokoju dziecięcym zaprojektowano strefę do zabawy, strefę snu oraz przyszłej edukacji. Stonowane odcienie różu i szarości budują atmosferę przytulnego pokoju dziewczynki. Poddasze zostało zaprojektowane jako część otwarta zawierająca sypialnię rodziców, salon kąpielowy, toaletę i garderobę. Naturalne drewno więźby dachowej zostało podkreślone w sypialni i garderobie białymi ścianami zaś w części kąpielowej zastosowano kolor czarny oraz jasne, drewniane żyletki i półki.

Projektanci:

Agnieszka Łańko
Patryk Żurawski
Michał Sokołowski

   

Siedziba firmy Bowreach

Warszawa

Projekt budynku biurowego pośród zabudowy jednorodzinnej. Forma budynku została zaprojektowana tak, aby wpisywać się w zastany krajobraz. Do zwartej, prostej bryły została zaprojektowana zewnętrzna klatka schodowa, która znajduje się od strony ogrodu. Cały budynek został otynkowany i pomalowany na czarno, przez co stał się eleganckim i stonowanych elementem uzupełniającym ulicę.

Projektanci:

Agnieszka Łańko
Patryk Żurawski
Bartosz Łysikowski

   

Centrum Lokalne Skwer S. Broniewskiego „Orszy”

Warszawa, Skwer Stanisława Broniewskiego „Orszy”

Koncepcja zakłada połączenie skweru S. Broniewskiego „Orszy” oraz parku Szustra, aby stworzyć jeden zielony, przyjemny obszar na mapie Warszawy. Niestety obie przestrzenie dzieli ruchliwa ulica Puławska z trzema pasami ruchu i torowiskiem tramwajowym.

Skwer Orszy otwiera się na ul. Puławską- zachowano i wyeksponowano tę otwartość jak również jej najbardziej charakterystyczną cechę- wysokie drzewa rosnące prosto z trawnika- bez towarzyszącej zieleni średniowysokiej.

Place podzielone ulicą Puławską połączono szerokim przejściem tuż przy ulicy Różanej. Przejście to jest przedłużeniem istniejącego ciągu pieszego z Morskiego Oka i płynnie przechodzi w ciąg pieszy na skwerze Orszy.

Zaplanowano ujednolicenie posadzki materiałowo i kolorystycznie, a zróżnicowanie jedynie jej faktury w miejscach bardziej wrażliwych jak np. planowane przejście przez ul. Puławską. Zaproponowano jasną posadzkę betonową o charakterystycznej kompozycji płyt.

Planowane centrum lokalne zaaranżowaliśmy w taki sposób, aby dawało możliwość aktywności, relaksu, poczucia przyjemnie spędzonego czasu osobom w różnych grupach wiekowych, szukaliśmy rozwiązań odpowiadających na zapotrzebowania przyszłych użytkowników. Meble miejskie, oprawy oświetleniowe, tworzą spójny salonik miejski.

Elementy kubaturowe centrum lokalnego tworzą trzy pawilony zlokalizowane na skwerze Orszy
w miejscu obecnych lokali usługowych. Niewielkie prostopadłościenne formy wysokością nawiązujące do części parterowej otaczających kamienic zostały przeszklone z czterech stron i przekryte dachem znacząco wystającym po dwóch stronach budynku- zachodniej i wschodniej. Wnętrza pawilonów zostały wykończone w całości w konkretnym kolorze: żółtym , niebieskim i różowym. Każdy pawilon posiada swój kolor przelewający się z posadzki na wewnętrzny trzon i siedziska.  W danym kolorze są także meble zewnętrzne zlokalizowane tuż przy budynku

Konkurs: 2016

Projektanci:

Agnieszka Łańko
Patryk Żurawski
Michał Sokołowski
Bartosz Łysikowski

   

Rozbudowa Europejskiego Centrum Zdrowego Oka

Warszawa, Hołubcowa

Projekt rozbudowy Europejskiego Centrum Zdrowego Oka zakłada stworzenie stonowanej bryły o rytmicznym podziale elewacji, która mieściłaby sale zabiegowe i pooperacyjne. Drugie piętro nawiązuje podziałem elewacji do dwóch niższych kondygnacji jednakże ze względu na mieszczącą się w nim funkcję nie wymagającej światła dziennego zaprojektowano rytm płycin zamiast otworów okiennych.

Nowa bryła połączona z istniejącą częścią na poziomie pierwszego piętra tworzy z nią funkcjonalny zespół kliniczny.

Projektanci:

Agnieszka Łańko
Patryk Żurawski
Michał Sokołowski
Jakub Sobczyk

   

Muzeum żołnierzy wyklętych i więźniów politycznych PRL

Warszawa, Rakowiecka 37

Głównym celem było połączenie budynków wystawienniczych z pozostałymi, umożliwiając w ten sposób zwiedzającym najbardziej komfortowy sposób przejścia z jednego budynku do drugiego.

Istotnym dla nas było samo ustawienie budynków istniejących oraz ich relacje, dlatego założyliśmy, aby zaproponowane połączenie nie zakłócało zastanej urbanistyki. Staraliśmy się w jak najmniej inwazyjny sposób zagospodarować funkcję odpowiadającą programowi konkursowemu przy jednoczesnym pozostaniu w zgodzie z własną estetyką.

W ten sposób powstał „spacerniak”- korytarz zewnętrzny przylegający do elewacji zabytkowych budynków. Momentami stanowiący z istniejącymi wnętrzami jedną przestrzeń- przykładem jest wnętrze holu głównego, gdzie zdecydowaliśmy się przekłuć okna pomiędzy słupami konstrukcyjnymi tworząc atrakcyjną przestrzeń wejścia oraz zaznaczając styk nowego ze starym.

Połączyliśmy także strefę wystaw czasowych, znajdującą się w parterze jednego z budynków prostopadłego do ulicy Rakowieckiej, z projektowanym spacerniakiem. Dzięki temu uzyskaliśmy ciekawą przestrzeń ekspozycyjną.

Zwiedzający porusza się na styku dwóch przestrzeni, niejako dwóch światów- starego z nowym- mając cały czas kontakt z całością założenia. Zwiedzając wystawę, poruszając się po terenie możemy poczuć barierę, jaką jest pewnego rodzaju zamknięcie oraz bliskość zewnętrza.

 

Konkurs: 2017

Projektanci:

Agnieszka Łańko
Patryk Żurawski
Michał Sokołowski
Bartosz Łysikowski

   

Siedziba firmy Asseco Poland S.A.

Warszawa, ul. Branickiego 13

Projekt 2008-2010

Realizacja 2010-2012

Projekt realizowany w ramach współpracy z HRA Architekci http://hra.pl/portfolio-item/siedziba-asseco/

 

 

   

Wazon

Wysoki wazon odlany z barwionego w masie betonu. Wybrany materiał oraz ciemnoszary kolor doskonale podkreśla zieleń roślin. Wazon jest odporny na wilgoć.

Projektanci:

Agnieszka Łańko
Patryk Żurawski
Michał Sokołowski
Bartosz Łysikowski

   

Dwa budynki wielorodzinne

Wrocław ul. M. Bacciarellego, K. Olszewskiego

Projekt 2006

Realizacja 2007

 

Projekt realizowany w ramach współpracy Architektura- Planowanie Paweł Horn

Projektanci:

dr inż. arch. Paweł Horn- Główny projektant

Patryk Żurawski,

Maciej Kowaluk

Garderoba. Konkurs

Warszawa

Połączenie sypialni z garderobą to bardzo dobrze funkcjonujący zespół. Trzy projekty pokazują możliwości rozwiązania przestrzennego i materiałowego takich garderób.

W jasnym, surowym wnętrzu sypialni zaprojektowano nieco ciemniejszą „kieszeń” garberoby wykończoną naturalnym drewnem. Dostępna po kilku schodkach budzi wrażenie ukrytej, bardziej intymnej strefy. Została podzielona na dwie części odpowiadające potrzebom obojga partnerów.

Projekt garderoby, której właściciele kochają porządek. Zorganizowane półki i szuflady z ciemnego drewna, precyzyjnie wypełnione ubraniami to obraz, na jaki mogą patrzeć przez szklane drzwi. Powiązanie widokowe, ale również funkcjonalne z sypialnią dodatkowo podkreśla rolę garderoby w dzisiejszym zamieszkiwaniu.

Monochromatyczne wnętrze, drewniana szara podłoga, czarna zabudowa oraz ażurowa ściana to projekt garderoby, której właściciele odnajdują przyjemność z obcowania ze stonowanymi szarościami, które ich uspokajają i wyciszają. Stary skórzany kozioł oswaja nieco chłodne wnętrze. Duże lustra nie tylko powiększają optycznie przestrzeń, ale przede wszystkim służą garderobie, która nie jest jedynie szafą, ale przestrzenią, w której można zaplanować coś więcej niż jedynie strój

 

Projektanci:

Agnieszka Łańko
Patryk Żurawski
Michał Sokołowski

 

 

   

Budynek wielorodzinny plombowy

Wrocław ul. M. Bacciarellego

Projekt 2007

Realizacja 2008

Projekt realizowany w ramach współpracy Architektura- Planowanie Paweł Horn

Projektanci:

dr inż. arch. Paweł Horn- Główny projektant

Patryk Żurawski
Maciej Kowaluk

Łazienka. Konkurs

Warszawa

Projekt małej łazienki, w której strefę kąpieli optycznie wyróżniono od części toalety. Taki zabieg pozwolił na stworzenie dwóch różnych nastrojów, zastosowanie różnych odcieni naturalnego kamienia. Jasna część kąpielowa została oświetlona w sposób przypominający naturalne, górne oświetlenie dzienne. Kamień został uzupełniony drewnem oraz korkową podłogą, co pozwoliło stworzyć wnętrze pełne naturalnych barw, odcieni i faktur.

Projektanci:

Michał Sokołowski

   

Wnętrza Rezydencji Warszawskiej

Piastów

We wszystkich projektowanych wnętrzach utrzymano klimat glamour, jednakże niejednokrotnie został on zrównoważony lub harmonijnie uzupełniony elementami nieco kontrastującymi, prostymi formami i kolorystyką bliską skandynawskiemu stylowi. W ten sposób uzyskaliśmy uzyskaliśmy niebanalne wnętrza, wyrafinowane i spełniające oczekiwania inwestora.

Projektanci:

Agnieszka Łańko
Patryk Żurawski
Michał Sokołowski